Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Розкажіть про нас


Погода

Статистика

Яндекс.Метрика

Зима в Карпатах

Як гарно відкривати для себе нові світи, нові місця. Дізнаватися їх таємниці і бути причарованим їх красою. Як гарно мати щось маленьке, але в ту ж мить - дуже велике в серці і в своїй душі. Так і ми. Ми це ті, хто полюбив Карпати із самого дитинства. Ми це ті, хто називаємо їх своїми. І нарешті ми це ті, хто без втоми можуть дивитися у "сиву далечінь" і слухати "трембіти пастухів".


Хребти Українських Карпат простягаються із північного заходу на південний схід більш ніж на 250 км. Ширина гірського спорудження близько 100 км, а площа - 24 тис. кв. км.


Низогір'я і средньогір'я зовнішніх Карпат представлено гірськими групами: Східних Бескид, Горган і Покутско-Буковинских Карпат. Центральну смугу гір складають низогір'я і котловини Водороздільно-Верховинської області. Тільки за ними випливає масивний орографічний стержень Полонино-Чорногорських Карпат, що включає найвищу вершину Українських Карпат - гору Говерла (2061 м). Ще далі до південного заходу зберігся старовинний Рахівско-Чивчинский кристалічний масив. Щоб краще познайомитися з рельєфом Українських Карпат, натисніть тут, з річками - тут.


Підняття Карпатських гір почалося більш 25 млн. років тому і їх загальний орографічний план прийняв вигляд, подібний із сучасним, уже до початку міоцену. Надалі продовжувалися періодичні висхідні рухи, відповідно поглиблювалася гідрографічна мережа, розчленовувався рельєф, формувалися різні за характером висотні ландшафтні місцевості.


Пісчано-сланцеві хребти густо порізані глибокими поперечними долинами рік Тиси, Дністра, Пруту і їхніх приток. Самі високі Чорногорський, Свидовецкий і інші масиви ускладнені цирками, карами, льодовиковими озерами і моренними валами - слідами їх стародавнього заледеніння. Уздовж південно-західного краю, де гори зустрічаються із сусідньою Середньо-Дунайською низовиною, уздовж могутнього розламу земляної кори через усе Закарпаття простягнувся хребет, створений стихією вулканічних вивержень.


Під впливом пануючих західних повітряних течій тут формується помірно-континентальний клімат із достатнім і надлишковим зволоженням, м'якою зимою і не жарким літом. Характерно при цьому велика висотна й експозиційна розмаїтість кліматичних умов. Ріки відрізняються паводковим режимом протягом усього року. Літньо-осінній сезон багаторазово приходить із високими інтенсивними дощовими паводками, не менш часті підвищення рівня води і у зимовий період.


Куполоподібні вершини і широкі гребені найвищих хребтів заняті субальпійськими, рідше альпійськими, лугами, пустищами, що називають полонинами. Стародавні гори покриті заростями соснового і ялівцевого криволісся. Нижче - царство лісів. Недарма Українські Карпати називають ще лісистими. Спочатку широкий пояс ялинових, смереково-ялинових лісів, а ближче до днищ долин круті схили середньогір'я зайняті могутніми буковими лісами на бурих гірничо-лісових кам'янистих ґрунтах. У південних передгір'ях збереглися значні масиви дібров. Від верхніх границь лісу до підніжжя гір суцільний килим лісів разривається все більшими вікнами сінокосних лугів - прилук або царинок, а далі на пагорбах і рівнинах передгір'їв панують сади, ріллі, виноградники.


Тваринний світ характеризується перевагою мешканців лісової місцевості.


Багаті Карпати корисними копалинами: нафтою, природним газом, озокеритом, натрієвими і калійними солями, самородною сіркою, мармуром, бітумінозними сланцями, каоліном, бурим вугіллям і цілющими мінеральними водами.


Сприятливі для життя і господарської діяльності умови сприяли ранньому заселенню передгір'їв. Археологи знаходять на цій території десятки стоянок древньої людини часів палеоліту і неоліту. У більш пізній період тут жили племена, що займалися скотарством, а потім і землеробством. У середині першого тисячоліття н.е. Прикарпаття і Закарпаття займають слов'янські племена дулібів, білих хорватів, тіберійців. З другої половини 10 століття ці землі входять до складу Київської Русі.


Розташована в центрі Європи,ця земля пережила багато воєн, навал і набігів. На кілька століть тут встановлюється влада іноземних-загарбників. Народ випробував тяжке національне і соціальне гноблення, але не мирився з поневоленням, століттями вів боротьбу за звільнення від гноблення. Піднімалися на повстання прикарпатці під керівництвом Мухи, вступали у полки Семена Височана. А закарпатці в цей час приймали участь у селянській війні під керівництвом Дьордя Дожа, боролися в полках Ференца 2 Ракоци. З 16 століття в Карпатах великий розмах набув рух опришків, найбільш прославленим керівником був Олекса Довбуш.


Перед Другою світовою війною західноукраїнські землі об'єднали із Українською Радянською Соціалістичною Республікою (на той час), а Закарпаття увійшло до складу УРСР у 1945 році, після закінчення війни.


Через Карпати проходять лінії найбільших нафто- і газопроводів "Дружба", "Братство", "Уренгой-Помари-Ужгород". Велика кількість джерел цілющих мінеральних вод, м'який клімат, багате киснем і озоном повітря створюють сприятливі умови для розвитку мережі курортів. Загальнодержавне значення мають курорти Трускавець, Моршин. Але курортні можливості Українських Карпат ще далеко не вичерпані і мережа санаторіїв у гірських і передгірних районах продовжує розвиватися.


Край відомий численними історико-революційними пам'ятниками, меморіальними місцями, пам'ятниками архітектури. Це справжній дерев'яний музей під відкритим небом. Тут широко поширені самобутні народні художні промисли.


Багаті природно-кліматичні умови і рекреаційні ресурси Українских Карпат сприяють розвитку різних видів туризму і відпочинку протягом усього року. Створено значну мережу туристичних установ, що дозволяє приймати сотні тисяч туристів, обслуговувати мільйони екскурсантів. Широкі можливості відкриваються у Карпатах для спортивного і самодіяльного туризму. Значний ущерб природі наносять неорганізовані групи туристів. З метою збереження гірської природи в Українських Карпатах створена мережа заповідників і заказників.

 

Найбільш значний - Карпатський державний заповідник у Закарпатті і Карпатський державний природний національний парк у Івано-франківській області. Тільки за умови чіткого дотримання встановлених норм і правил туризму, дбайливого відношення до навколишньої природи, можна уникнути небажаних наслідків, забезпечити не достатньо раціональне використання, але і надійний захист природних багатств Карпат.